Martina Vídenová

Martina Vídenová (*1985) je muzikoložka a skladatelka filmové hudby. V současné době studuje doktorský obor Hudební věda na Filozofické fakultě UK v Praze. Její skladatelská tvorba vychází z klasické hudby, především minimalismu, který často kombinuje s elektronikou a ambientem. V posledních letech se ve své tvorbě zaměřuje zejména na environmentální témata, dlouhodobě spolupracuje s audiovizuálním umělcem a aktivistou Vladimírem Turnerem. Martina je autorkou mezinárodního projektu Home Is the Place Where Fire Burns, který se zabývá problematikou rozsáhlých lesních požárů v Portugalsku. Upozorňuje na skutečnost, že ne vždy je hlavní příčinou vzniku vysokého počtu takových požárů klimatická krize. Na projektu spolupracoval např. spisovatel David Zábranský nebo hudebníci působící v koncertním domě Casa da Música v Portu.

Odkazy

Home is the place where fire burns (2020)

Je pozitivní, že lesním požárům začala být věnovaná větší mediální pozornost. Opakovaně ale hoří rozsáhlá území na mnoha místech planety, která média ignorují. A ne vždy je hlavní příčinou vzniku vysokého počtu takových požárů klimatická krize.

Už od konce 80. let bývá na prvním místě ve statistikách počtu požárů v lesích v Evropě uváděno Portugalsko. Projekt by měl sloužit primárně ke zvýšení informovanosti o portugalských lesních požárech v zahraničí, kde se o tomto problému objevují zmínky v médiích bohužel spíš jen v případě větších ztrát na životech. Jen za rok 2017 tam shořela šestina lesní oblasti a nemluví se o tom, že drtivá většina těchto požárů je zakládaná úmyslně. Problémem je také vysoce hořlavý eukalyptus, který se v Portugalsku sází v hojné míře z důvodu rentability v papírenském průmyslu. Požáry se díky eukalyptu šíří rychle a nekontrolovatelně. Martina hledala cestu, jak na tento problém v zahraničí upozornit, protože se situace dá do jisté míry řešit. Složila rekviem za portugalské lesy a skladbu věnovala také obětem těchto požárů a jejich rodinám. Libreto napsal spisovatel David Zábranský.

Rekviem natočila s orchestrem a sborem z Casa da Música také ve vyhořelém lese a zveřejnila v červnu 2020, tedy v den třetího výročí největšího lesního požáru v Portugalsku – v oblasti Pedrógao Grande, kde uhořelo přes 60 lidí. V roce 2021 by skladba měla zaznít u příležitosti odhalení pomníku obětí od architekta Eduarda Souto de Moury. Video získalo ocenění na zahraničních filmových festivalech. Rekviem vyšlo  na CD a vinylu.

Projekt tvoří také cyklus fotografií, které Martina pořídila především během roku 2017 po celém území Portugalska (např. v rámci oblastí Lousada, Castelo de Paiva, Pedrógão Grande) a několik fotografií z dřívějších příležitostných kontaktů s požáry od roku 2013. Snímky zobrazují svědectví událostí z umělecké perspektivy (narozdíl od běžného „senzacechtivého“ přístupu tisku).

Cílem daného fotografického cyklu, doprovázeného rekviem, je nejen představit téma lesních požárů v Portugalsku v rámci umělecké scény, ale primárně spolupracovat s organizacemi, které rozvíjí investigativní aktivity související s ekologickými problémy. V budoucnu by měly být fotografie prezentovány ve spolupráci s uměleckými galeriemi, radnicemi požáry postižených měst, organizacemi zabývajícími se environmentální problematikou atd. Ve spolupráci s Portugalským centrem Instituto Camões v Praze, které projekt podpořilo, je plánovaná konference na dané téma.


https://www.youtube.com/watch?v=BsvH-uyE4eE

https://vltava.rozhlas.cz/martina-videnova-hudba-je-nastroj-kterym-upozornuji-na-ze-portugalske-lesy-8145094

https://ct24.ceskatelevize.cz/kultura/2539015-rekviem-za-lesy-ceska-skladatelka-siri-dal-znicujici-portugalske-pozary

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace