Sandra Faragula

Sandra Faragula (1991) je vizuální umělkyně zabývající se vztahem člověka a přírody, a to hned v několika rovinách - z pohledu tělesné schránky člověka s odkazem na performativní rovinu, z pohledu krajiny jako proměnlivého místa, který si autorka bere za svůj náležitý výzkum a z pohledu komunikace mezi světy, které se postupně od sebe odlučují. Nenásilně předkládá k řešení odpovědnost vůči prostředí z něhož pocházíme. Její apel je jasný a nevyhýbavý, zahrnující etické i estetické prvky. Jde jí o převedení pohledu ke krajině jako objektu a skrze obraz ovlivnit uvědomělé chování. Sandra Fargula je absolventkou ateliéru Tvůrčí fotografie Fakulty umění, Ostravské univerzity a ateliéru Performance, FaVU VUT v Brně. Aktuálně působí jako managerka Fotograf Festivalu.

Odkazy

Pasti, 2018–2019 (2019)

Projekt vznikl ve spolupráci s myslivci, kteří mi dali přístup ke své fotopasti. Fotopasti a další sledovací zařízení jsou v lese instalovány za účelem sledování zvěře a případných pytláků. V první fázi mě fascinovalo, že i v lese se běžně vyskytují sledovací zařízení, se kterými málokterý návštěvník lesa počítá a zajímaly mě typy situací, které fotopast pravidelně zaznamenává. V průběhu této spolupráce mě začalo více zajímat, jak se s nasbíranými daty dále pracuje a k čemu sledovací zařízení opravdu slouží. Sama sobě i divákovi pokládám otázky, zda je v dnešní době možné pohybovat se mimo sledované zóny, za jakým účelem se sledovací zařízení instalují a k jakým účelům se poté využívají. Zajímá mě hranice etiky pro získávání obrazu a sledování okolí a s tím spojená problematika GDPR. Vnímám také změnu v přemýšlení o této problematice na straně myslivců, se kterými spolupracuji. V další rovině narážím na otázku autorství.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace