tomáš roček

"Tomáš Roček (*1988) je multimediálním umělcem, který pracuje především s videem a textem, ale vyjadřuje se i skrze další média jako jsou zvuk, malba, performance, objekt. Jedním z aspektů jeho umělecké praxe je recyklace a udržitelnost. Na konci roku 2021 mu vyšel básnický debut s název V Torontu prší (Malvern), je zakladatel festivalu Trsy, který tematizuje udržitelnost v uměním a prostoru. Ve volném čase organizuje drobné ekosystémy a vaří svým pokojovkám."

Odkazy

V Torontu prší (poetry debute) (2022)

„Verše Tomáše Ročka organizuje zvláštní těkavý pohyb. Jejich grimasy, gesta a obrazy jako by přicházely z několika míst současně. Efektem tohoto pohybu je znejistění, které Roček usměrňuje v přesahu více-než-lidského světa či vědomí sebe, který je známý například ze zážitku s psychoaktivními látkami. Podstatnými rozměry těchto veršů jsou také témata, která je prostupují: pohybujeme se na trojúhelníku s vrcholy v Africe, Americe, Evropě, který je geografickou metaforou kolonialismu a zároveň otevřením perspektivy globální povahy dekolonizačního hnutí. Podstatné je také napětí mapy a území, či přeneseně bezprostřední zkušenosti a její racionalizující abstrakce. Roček ve svých básních formuje jakousi negativní mapu, která znemožňuje přehledné uspořádání, izolaci prvků a jejich ovládání. Básně se stávají pozváním k nejistému ohledávání krajiny, v níž rostliny obývají lidská sídla a slova žijí vlastním životem,“ píše k výběru Jakub Vaněk. 

Zobrazit více...

vimeo.com/251380235?embedded=true&source=video_title&owner=46819938


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace