Klára Krásenská

Klára Krásenská (*1995) dokončuje studium na KTF a FF UK (historické vědy, bohemistika), působí jako redaktorka. Příležitostně překládá, píše kritické texty o literatuře, zabývá se fotografií. Ohledává vrstvy lesních prostorů, jejichž viditelné pilíře se zhroutily. Její zájem v současné době směřuje k poetice přírodního místa, zejména holoseče a bytostí za horizontem vidění. Zkoumá rituál, mikrohistorii krajiny, poetiku domova. Na vykácených kopcích hledá neviditelný les, na rozbité cesty klade léčivé byliny. Její texty dosud vyšly ve Tvaru nebo Psím víně a doprovodily knihu Teorém kamenné zahrady (2021, Matouš Lipus a kol.), cyklus Mytologie lesa byl publikován ve sborníku Básne SK–CZ 2022. Začátkem příštího roku vydává básnickou prvotinu Mýtiny (Viriditas).

Odkazy

Texty autora:
Mýtiny (výběr) (2022)

Série fotografií z let 2021–2022 je soustředěna kolem vztahu člověka a krajiny, kteří nejenže se vzájemně prostupují, ale oba jsou napnuti v čase. Dlouhá expozice zachycuje lidský pohyb jako plachý otisk – i takový může být. Mýtina v mlze zároveň vyjevuje a zamlčuje, naléhavě připomíná neviditelnost, v jejímž sousedství se všechno odehrává. Látka jako obřad, zasvěcení, most.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace