Aleš Kauer

Aleš Kauer, výtvarník, básník, performer, zakladatel bibliofilského nakladatelství Adolescent, několika avantgardních hudebních projektů, organizátor kulturních akcí a literárně-hudebního festivalu Kvílení. Graficky a výtvarně doprovodil mnoho knih a časopisů. Básně a texty publikoval například v A2, Hostu, Tvaru, Welesu, Glosolálii, Prostoru, Artiklu... Občasnými hudebními recenzemi přispívá na portál Deník Referendum.

Jeho básně byly přeloženy do angličtiny (Natálie Nera), španělštiny (Emilio Paz), polštiny (Jaroslaw Pastuszak), ukrajinštiny (Krystyna Kuznietsová), slovinštiny (Taťjana Jamnik), maďarštiny (Csehy Zoltán) a publikovány v zahraničních literárních časopisech a antologiích. Výbor z jeho juvenilních básní vydalo nakladatelství Kniha Zlín v roce 2011. Poslední básnické sbírky vyšly v nakladatelství Adolescent: VNĚ/MNĚ (2014) a HappyEND (2020).

Na Bandcampu jsou ke slyšení cykly zhudebněných básní „Heron“ (Ivan Martin Jirous), ERTH (Olina Stehlíková), Imaginists (Sergej Jesenin), Vyrozumění (Václav Havel) a další.

Více na osobním webu: www.kauer.cz

Odkazy

ERTH (2020)

Pod názvem ERTH zhudebnil Kauer rozsáhlou báseň Olgy Stehlíkové O čem mluví Matka, když mlčí (Dobrý důvod, 2019). Performance byla předvedena v rámci MANI(E)FESTu v pražském Paláci Akropolis. Performance byla kvůli probíhající pandemii také natočena a live záznam odvysílán v rámci vernisáže Atlas nových souhvězdí: výstavy autorských knížek pro Východočeská galerie Pardubice.

Zde odkaz ke zhlédnutí: https://www.youtube.com/watch?v=nZbJE7MD9EY&ab_channel=V%C4%8CGPardubice

Akvárium (2019)

Ekologická témata reflektuje Aleš Kauer zejména ve výstavních a performance projektech zahrnujících vizuál, rytmus, zvuk, tanec.

Výstava Akvárium byla vytvořena z nalezených plastů a do galerijního prostoru byla rozmístěna mezi atrapy plovoucích ryb. Hovořilo se o znečištěném oceánu, Kauer zhudebnil Žalmy Ivana Diviše, křtila se v tomto prostoru také knížka s environmentální tématikou (Radek Štěpánek: Tání, nakl. Adolescent 2018). V rámci několika týdnů projekt vyústil ve spolupráci s našimi předními choreografy a tanečníky Denisou Musilovou a Tomášem Rychetským.

Více na: https://kauer.cz/vystavy/portfolio/20/index.php

Collectio coleopterorum (2018)

Autor touto výstavou chtěl zviditelnit fakt vymírání hmyzu. Z drobných nalezených větviček a drátů sestavil kolekci jednadvaceti hmyzích krasavců. V rozhovoru pro Red Way magazín uvedl: „chtěl jsem zviditelnit fakt, že na místech, kde kolem mě dříve poletovali motýli, dnes poletuje suché listí. Hmyz údajně vymírá, počty klesly na čtvrtinu! Touto sbírkou ztvárňuji křehkost našeho ekosystému.“ 

Doplňujícím bonusem jsou názvy jednotlivých „hmyzáků“. Jedná se o novotvary, které vždy nějak vzdáleně a zkomoleně komentují jeho povahu. Pro ukázku nabízím pár jmen: Perostar depressus, Limbos erectus, Cicindela senila, Crypto cryplus, Cinnaberinus canibal...

Více na: https://kauer.cz/vystavy/portfolio/18/index.php

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace