ALICA MINAR & COL

Alica Minar & col. je umělecký kolektiv založený v roce 2020 slovenskou choreografkou a performerkou Alicou Minar. Silná vizualita, v níž jdou narace a abstrakce ruku v ruce, je pro její tvorbu typická. Intuitivně, prostřednictvím bizarních situací, hledá humor a poezii, přitom je odhodlaná zkoumat a společně s divákem pitvat opomíjené aspekty tíživých společenských témat. Chamtivost a „neomezenou expanzi“ v DEVOURER, vztah člověka a vody v PERMEANCE, lidský hněv v EXPLOSION, zahlcenost ve WOBBLY nebo znovuobjevení lesa ve WOODS WON'T VAPORIZE. Alica Minar pracuje multižánrově na pomezí objektového divadla, světla, zvuku a textu.

Alica Minar & col. působí kontinuálně v Česku a Německu. 

Odkazy

WOODS WON’T VAPORIZE (2023)

Indoor trailer: https://youtu.be/zb-BcREySD8

Outdoor trailer: https://youtu.be/ePDYTOtGD1I

Cesta vstříc přírodě: surrealistická snová krajina přebývající v měkkých vazbách lesního ekosystému.

Jeden strom, dva stromy, tři stromy... les.

Zobrazit více...


Skupina tanečníků spolu s širším uměleckým týmem nás provede pulzujícím znovuobjevením lesa v nás a kolem nás – složitého a hluboce propojeného systému, který se ve své vlastní časovosti ocitá mimo naše chápání.

WOODS WON’T VAPORIZE vytváří surrealistickou snovou krajinu inspirovanou lesním ekosystémem a anatomií stromů. Zve k protažení kořenů, vnímání jejich vzájemného doteku, uzemnění se, představě rozkladu tkání, pocitu proudění mízy a dýchání. Připomíná, že zatímco lidé mezi sebou vedou lesní války, les dál žije své životní cykly daleko od lidské iluze kontroly. Les se nevzdá, zůstává – přežije nás, nevypaří se.

Tento cyklus tanečních děl vychází z dlouhodobého, na proces orientovaného uměleckého výzkumu. Čerstvým absolventům a studentům posledního ročníku studia tance nabízí jednu z prvních profesionálních zkušeností a přístup k husté síti umělců a institucí. Tvorbou za pochodu a prolínáním se s publikem v několika různých formátech představení WOODS WON'T VAPORIZE organicky morfuje do své konečné podoby.

Umělecké vedení a choreografie: Alica Minar
Umělecký výzkum: Dorota Michalak, Alica Minar
Performance a tvorba: Adela Maharani, Eduard Adam Orszulik, Helén Tamaskó, Lenka Vořechovská, Milena Romanenko, Neus Montané, Suze Vonk
Scénografie a kostýmy: Anna Poleteli Dramaturgie: Zuzana Žabková
Pohybová spolupráce: Breeanne Saxton
Text a výzkum: Katarína Bakošová
Hudba: Vi Huyen Tran
Světelný dizajn: Raquel Rosildete
Asistence choreografie: Areti Athanasopoulou
Asistence při tvorbě scény a kostýmů: Hana Brandejs Konzultace: Zuna Kozánková, Erik Baláž
Produkce: Lauren Fitzgerald and Alica Minar & col.

Koprodukce: CO.LABS, Brno (CZ)
Partneři projektu: Tep 39, Praha (CZ), PO_KO_ŘEN, Praha (CZ), Přístav 18600, Praha (CZ), Uferstudios, Berlin (DE), Marzahn Movement Studios, Berlin (DE), OFF-Bühne Komplex, Chemnitz (DE)

Umělecký výzkum Dorota Michalak a Alici Minar byl podpořen z prostředků Fonds Darstellende Künste a z prostředků Spolkového vládního výboru pro kulturu a média v rámci projektu NEUSTART KULTUR a HELLERAU – Evropské centrum pro umění. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Státního fondu kultury ČR, Česko-německého fondu budoucnosti, Magistrátu hlavního města Prahy, Erasmus+ Internship, Ministerstva kultury ČR, Národního plánu obnovy a Evropské unie.

Autor fotografií: Alicja Hoppel

PERMEANCE (2021)

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=zcUDndFF0DA

„Tělo vnímáme jako součást přírody. Skrze umění naslouchat vlastnímu tělu začínáme cítit potřeby přírody, protože člověk je její neoddělitelnou součástí. Naše inscenace s přírodní tematikou se právě na toto propojení soustředí a jejím cílem je předat divákovi pocit jednoty a neoddělitelnosti toho, co nás obklopuje. Zastavení, naslouchání a uvědomění si svého místa v přírodním cyklu může být v dnešní době tou nejradikálnější věcí, pro kterou se rozhodneme.“

Zobrazit více...


Taneční inscenace přemítající o vztahu vody a člověka. Alica Minar & col. ve spolupráci s raum4 e. V.

Mezinárodní participativní taneční inscenace zkoumá naše měnící se zkušenosti s vodou ve vzpomínkách i v současnosti. Venkovní choreografie PERMEANCE předává pocit soudržnosti a harmonie s přírodou a se sebou samým. Zároveň tato multilingvální inscenace přináší pocit hravosti a lehkosti, jako když jsme nadnášeni vodní hladinou za letního dne, která nás jako siréna postupně a nenásilně vtahuje do hlubin tématu.

Choreografie: Alica Minar Tanec: Nica Storey, Johanna Šilarová, Lenka Vořechovská
Hudba: Etienne Haan Dramaturgie: Lenka Vořechovská
Text: Katarína Bakošová, Henning Bochert
Kostým: Claudia Besuch Konzultace: Erik Baláž, Jan Látal
Produkce: Alica Minar & col z.s.
Mezinárodní spolupráce mezi/ International collaboration of: Alica Minar & col. z.s. a raum4-netzwerk für künstlerische alltagsbewältigung e. v.

Podpořili: Ministerstvo kultury České republiky, Česko-německý fond budoucnosti, Státní fond kultury ČR, i-portunus, Goethe Institut Praha, Dachverband Tanz Deutschland, Uferstudios Rezidence: REZI.DANCE Komařice, Bazaar festival Koprodukce: Studio Alta

Autor fotografií: Vojtěch Brtnický, Alicja Hoppel

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace