Jan Karpíšek

Jednotu reality, kterou si lidské vědomí zvyklo rozdělovat a klasifikovat na spoustu částí a vzájemně se překrývajících kategorií, se učím znovu přímo zakoušet.

Při chůzi mezi svou horní zahradou, kde bydlím, a dolní zahradou, kde bydlí moje včely, zdravím Bytost tvořenou Červenými vrchy severně nad Brnem.

Trápí mě, když schnou borovice na svazích Bytosti, která připomíná barvou své borky odlupující se v tenkých vrstvách barvu lidského inkarnátu. Když v létě 2018 dokonce vyschnul potůček tekoucí při Jejím úpatí, octnul jsem se na pokraji zoufalství. V roce 2020 prší zatím vydatně a okolní koňské pastviny jsou sytě zelené a překypují bohatstvím velkých šťavnatých květin.

Když na na dolní zahradě u potoka otevřu úl, vnímám jeho vůni, v době plodování podobnou vůni kynutého těsta, poslouchám hučení včelstva a šumotu včelek pohybujících se po plástech, žvýkám kus panenského plástu s čerstvým lipovým nektarem nebo kousek propolisu z olší odškrábnutého z kraje rámku. Hledám mezi hemžícími se dělnicemi a trubci matku, abych ji vychytil do poklopky a vytvořil smetenec včel jako zárodek nové včelí rodiny, kterou si u mě objednala kamarádka Markéta.

Také po letech hledání duchovní metody celostního zažívání reality jsem od roku 2010 zakotvil jako žák zazenu u Michaela Luetchforda, který přes dvacet let studoval buddhismus v Japonsku u Gudo Wafu Nišidžimy Róšiho. Jednoduchá praxe klade důraz na fyzickou polohu vzpřímeného sedu a spočívání v přítomném okamžiku. Necháváme usadit neustále vířící myšlenky. Říká se, že odkládáme tělo a mysl.

Všechno to se odráží v mojí malbě a spolupráci se včelami, které vykousávají kresby a texty, vložené do úlu, a staví na nich dílo z vosku nebo propolisu.

Některé artefakty vědomě připravím já, některé objevím na zahradě, například na plachetce zakrývající sud na dešťovou vodu, aby se v ní netopili ptáci. Tu pomalovala přitékající voda ze svodu, špína a hnilobné procesy mikroorganismů, které vytvořily působivou dračí scenérii.

Ve své tvorbě opakovaně poukazuju na mysl samotnou, která kupodivu sama může nahlédnout své vlastní kvalifikace a diskvalifikace a tím se na chvíli pobavit a poučit.

Odkazy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace