Jiří Zemánek

PhDr. Jiří Zemánek (*1953) je historik umění a kurátor, publicista, kulturní aktivista a poutník. V letech 1972–1977 vystudoval dějiny umění a etnografii na Masarykově univerzitě v Brně. V 70. a 80. letech působil jako odborný pracovník v několika státních galeriích. V letech 1991–2000 pracoval ve sbírce moderního a současného umění Národní galerie v Praze. V letech 1999–2001 se podílel na projektu E-AREA Federica Díaze a na programech tzv. E-fóra jako samostatné součásti Fora 2000, tehdy pořádaného Václavem Havlem. Od roku 2000 je kurátor na volné noze, zabývá se českým moderním a současným uměním, zejména sochařstvím, akčním a zemním uměním a uměním nových médií. Uspořádal například výstavy „Divočina – příroda, duše, jazyk“, „Ejhle světlo“, „Od země přes kopec do nebe“. (Agosto Foundation)

Odkazy

Texty autora:


Prologomena k místu plaského kláštera

Nigel Pennick výstižně napsal, že životní způsob, který ve 20. století v globálním měřítku rozvinula naše moderní západní civilizace, spočívá na umělém systému jako regulačním mechanismu životních procesů; tento systém nemá přitom vztah k přírodnímu řádu a je proto s přírodou v neustálém konfliktu. Krizi vztahu k přírodě nejčastěji prožíváme jako krizi vztahu k místu a nejvíc si ji uvědomujeme v moderních městech. „Jako společnost jsme zapomněli,“ říká Pennick, „jak velký význam pro nás místo má.“ John Steele nazývá současnou ztrátu vědomí místa geomantickou amnésií, což je stav, kdy lidé nerozpoznávají, že by místo mělo nějaký účinek na jejich mysl a tím i na jejich existenci.

Více...


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace