AUXIG

Auxig je mezinárodní kolektiv zvukových a vizuálních umělců sídlící v Ústí nad Labem – Petr Hanžl (CZ), Polina Khatsenka (BY), Jan Krombholz (CZ) a Barry Yuk Bun Wan (HK).


Základem jejich tvorby je otevřená spolupráce, časově založená média a práce s konceptuálním i fyzickým prostorem, který každý autor pojednává svým osobitým přístupem a technikou. Nejběžnější formou jejich prezentace jsou audiovizuální site specific performance, které mnohdy úsťí v prostorové instalace. 

Jejich tvorba je silně ovlivněna inspirací v kořenech konkrétní a elektroakustické hudby a nejsoučasnějšími trendy v nových médiích a generovaném obraze, přičemž zkoumají možnosti netradičních použití aparátů. Tento přístup společně se zkoumáním prostorových a historických kontextů daných míst vede k osobitému výtvarnému jazyku skupiny. Témata, jimž se ve své tvorbě věnují nejčastěji je kontext místa, akustická ekologie, terénní nahrávky, interaktivita a smývání hranic autorství.


Odkazy

Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky II / Slavkovský les (2021)

A/V performance, HfMT Hamburg 

Kolektiv Auxig v díle pro Tenor2021 Hamburg pracuje s organičností terénních nahrávek, přičemž využívá generovanou audioreaktivní projekci jako grafickou partituru pro společnou komprovizaci. Nahrávky a videomateriály řeky Ohře byly pořízeny v přírodní rezervaci Slavkovský les (Karlovarský kraj, CZ) a reflektují současný stav řeky a jejího okolí, včetně nízké hladiny vody, zvukového znečištění z letadel a továren atd. Koncept toku řeky se odráží v rozvíjení intenzity kompozice od jemných měkkých zvuků až po masivní zvukové pole.

Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky III / Tekuté rituály (2021)

A/V performance, Galerie hlavního města Prahy - Zámek Troja

Audiovizuální performance mezinárodní skupiny Auxig reaguje na barokní zahradu v současném kontextu s ohledem na změny environmentálního vnímání. Skupina obrací pozornost diváka k otázkám souvisejícím s vodou, reflektuje a zpochybňuje pojetí vody jako zkroceného živlu. Autoři ve své site-specific intervenci zdůrazňují neudržitelnost tohoto stanoviska a vnímají tento postoj jako problematický. Vciťují se proto do perspektivy řeky a opouštějí obvyklý způsob vnímání – použité audiovizuální materiály jsou pořizovány v bezprostředním kontaktu s řekou (hydrofon, podvodní kamera). Skupina navrací řeku do prostředí zahrady pomocí terénních nahrávek a site-specific projekcí a upozorňuje tak na propojenost, závislost celého areálu na vodě divoké Vltavy.

Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky V / Jizerský potok (2021)

A/V performance, Oblastní galerie Liberec

Pro výstup v Oblastní galerii Liberec se skupina nechala inspirovat Jizerským potokem pramenícím v Jizerských horách pod Žulovým vrchem mezi městskými částmi Ruprechtice, Starý Harcov a Rudolfov. Na přelomu 19. a 20. století tento potok využívali Liberečané k rekreaci, zejména v okolí Lidových sadů. Dnes je však většina toku pod zemí, skryta pod zástavbou budov. Auxig jej symbolicky prostřednictvím terénních nahrávek a  videozáznamů vytahuje zpět napovrch.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace