† Úvod do komparatistiky

Zvukové těleso ÚDK tvořilo otevřenou platformu, v jejímž rámci jsme ohledávaly (generické femininum) možnosti zvuku, performance, satiry, deklamace či mezioborové kooperace, ale také edukace v oblasti ekologie, dekolonizace, genderu ad. V prosinci u příležitosti 20. veřejného vystoupení proběhl smuteční obřad a pomyslné uložení tělesa do hlíny. V současné době jsou pozůstalé zvukového tělesa na nejisté cestě k nové podobě společné práce – jejich nejnovější počin IRMA můžete sledovat zde: https://soundcloud.com/uvod-do-komparatistiky.

Zobrazit více...

Úvod do komparatistiky bylo lze číst jako zvukové těleso, které si kladlo za cíl hlasem, hlukem či rytmem vdechnout hudebnost původně odborným, studijním, aktivistickým, ale také například propagačním textům a tak odhalit jejich ironickou, podvratnou či groteskní podobu. Jeho repertoár zahrnoval výzvu studentského aktivistického hnutí Univerzity za klimaklimatickou žalobu ČR, či materiály k prezidentské kandidatuře bývalého rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy.

Odkazy

Texty autora:

DOKTORSKÉ PREPPERSTVÍ

„V současné situaci obecné (inflace, vývoj cen energií) i fakultní (příprava rekonstrukce objektu Opletalova, dopady inflace na zaměstnance FF UK, omezené zdroje ve fakultních fondech, včetně fondu stipendijního) se domníváme, že pokračovat v takovém plošném dofinancování doktorského studia je nezodpovědné.“ (Z průvodního dopisu děkanky Evy Lehečkové ke skokovému snížení doktorandských stipendií o více než 20 procent.)

Více...
Pohřeb ÚdK (2022)

Práce s principy minimalismu, persifláže či apropriace využily členky Zvukového tělesa ÚdK také ve svém patrně posledním díle-události z prosince roku 2022. Symbolický pohřeb tělesa do hlíny provázely reminiscence archaických mýtů cyklického času či střídání úrodných a hubených let. Klíčovým motivem performance byla udržitelnost a princip ukončení, které má moc otevřít nový začátek. Blackmetalová estetika fotografií Anny Hůl evokuje komunitnost a vzdor, jehož nesmiřitelnost je spojována s osobním vztahem k smrti.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace