Tomáš Gabriel

Tomáš Gabriel (*1983) je básník, prozaik, překladatel a esejista se zaměřením na současnou českou poezii. Vydal básnické knihy Tak černý kůň tak pozdě v noci (2012, Literární salon), Obvyklé hrdinství (2016, Host), Prequel (2018, Dusot), Broňka aneb konec starousedlictví v Čechách (Dusot, 2020) a prózu Čest chlapa (2021, Dauphin). Překládá Johna Ashberyho a Anne Carson. Spolu s Petrem Borkovcem připravoval ročenku Nejlepší české básně 2015 (Host). Byl nominován na Cenu Jiřího Ortena 2012 a na cenu Magnesia Litera 2017.

Jeho díla se často zabývají tématem selhávání a demaskování maskulinních vzorců chování, ať už jde o způsoby romantické lásky, pojetí hrdinství, či intelektuálního uchopování světa, aby za nimi našel novou lidskost, možnost jednat a být autenticky. To zahrnuje i vztah člověka k přírodě, která nastavuje pošetilému lidskému jednání zrcadlo a sama si žádá rovný přístup. V kritických textech se Gabriel pokouší identifikovat takový způsob současného psaní, který by zahrnoval vztah přírodě, aniž by šlo o pouhé plánovité soustředění se na toto téma. V tom, jak současná klimatická krize ohrožuje život na planetě, vidí společnou existenciální zkušenost, která se odráží v literatuře jako změna předpokladů porozumění světu a člověku.

Odkazy

Texty autora:Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace